[Yeni] AYM Bireysel Başvuru Formu


Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparken kullandığımız PDF formatındaki başvuru formu tamamen yenilenmiş ve anayasa.gov.tr adresinde paylaşılmış.

Eski formu doldurmanın büyük sıkıntıları mevcuttu. Formun PDF formatında hazılanmasının büyük zorlukları bulunuyordu. PDF formatının yapısı nedeniyle özelliklede ilk dolduruşta saç baş yolunuyor, TAB ve BOŞLUK tuşları ile sayfanın marj ayarlarını ayarlamak uğraşısından neredeyse içeriğe yazılacaklar unutuluyor küçük bir imla hatasını dahi düzeltmek safyanın yapısında değişikliklere sebep oluyordu.

Bu zorluk sebebiyle önceki formlar üzerinden çalışarak yeni başvuru formlarını oluşturmak bizlere büyük kolaylık sağlıyordu. Fakat bilgisayarımızda kayıtlı ve formatını ayarladığımız eski formları kullandığımız için yeni formdan haber olmayan çokça meslektaşımız olması muhtemel.

Ancak eski formu kullanmamızın tolere edilecek bir yönü maalesef yok. Başvurunun reddi ile karşılaşılması oldukça muhtemel. Eski formu kullanmanın bu mahzuru nedeniyle yeni formu duyurmak önemli diye düşünerek bu yazıyı hazırladım.

Yeni formda “ADLİ YARDIM” ve “TEDBİR” talepli başvurular için ayrıca bir bölüm hazırlanmış. Her ne kadar yeni form da PDF formatında hazırlanmış ise de eski forma göre hem görünüşü hemde kolaylık ve anlaşılabilirlik bakımından çok daha ileri düzeyde.

Yazıda bütünlük olması için başvuru formunu burada paylaştım.

AYM Bireysel Başvuru Formu için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir