UYAP’a dosya yüklemek (evrak imzalama)

Daha önceki yazıda UYAP a yüklemek istediğimiz Word belgesinin formatını nasıl değiştirileceğini anlatmaya çalışmıştım.

Türünü (dosya uzantısını)  değiştirdiğimiz belgeyi UYAP a nasıl yükleneceğini de bu yazıda iki adımda anlatmaya çalışacağım.

1. Sanal ortamda imzalama

2. Belgeyi yükleme.

Belgeyi UYAP a yüklememeden önce imzalamamız gerekir.İmzalamadan yüklemeye çalışacağınız belge yüklenemeyecektir. Belgeyi imzalamak için öncelikle açın. Daha sonra üst menüdeki Araçlar sekmesinden Dökümanı imzala seçeneğini tıklayın.

Aşağıdaki pencereler ardı ardına açılacaktır. Burada şifreniz de sorulacaktır. Bu bilgileri düzenleyin.

Bu adımlardan sonra evrakı imzalamış bulunuyorsunuz. Bu aşamadan sonra 2. adım evrakı UYAP a yüklemek. Bu yükleme işlemi internette bir çok sistemde karşılaştığımız bir yükleme şekline benziyor.

UYAP ekranından evrak göndermek istediğiniz dosyayı seçin. Açılan dosya bilgilerinden evrak göndermeyi seçin ve buradan göndereceğiniz dilekçe türünü ve açıklamaları girin.

Bu işlemlerden sonra dilekçeniz UYAP’ a yüklenmiş olacak. İşme sonundaki onay penceresinde size bir İş Emri numarası verecektir. Bu numarayı dosyanızdaki surete eklemenizi öneririm.

UYAP sistemi JAVA yazılım dilinde yazılmıştır. Bu sebeple bilgisayarınızda gerekli JAVA güncellemelerini yapmanız gereklidir. Javanın yazılımının hak sahibi  oracle şirketi java yazılımında zaman zaman güncelleştirmeler yapar. Yüklenmesi gerekn güncelleme mevcut ise bilgisayarınızın sag alt kısmında baloncuk şeklinde uyarı alırsınız. bu uyarıları dikkate alın ve hemen güncelleyin aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.

Bir aksaklık olursa, mail atarsanız hatanın sebebini bulmada yardımcı olmaya çalışırım.

27 thoughts on “UYAP’a dosya yüklemek (evrak imzalama)

 1. Mehmet Bey iyi günler dilerim. Uyap üzerinden icra dairesine gönderdiğim talebin hatalı bir talep olduğunu farkettim. Şimdi göndermem gereken doğru talebi hazırladım ancak önce ki talebimin işleme alınmamasını istiyorum. Ne yapmam gerekir böyle bir durumda yardımcı olabilir misiniz?

  1. )evrak yukkeme asamasinda gorselinizdeki gibi ac a basiyorum dosya secilemedi uyarisi geliyor.
   Dolayisiyle ekle butonuda islev gormuuor dosyami gonderemedim. Needn acaba .
   Iyi calismalar.

  2. Merhaba kolay gelsin Android telefonumdan portala evrak yükleyemiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

    1. Sürmekte olan tüketici mahkeme ek istekte bulunmak istiyorum.Dava dosyama girip evrak göndermeden isteğimi dilekçe olarak değiştirebilirmiyim(sözleşme feshi dilekçesiydi ama dava süresi içinde icraya verilip borcumu ödedim.Mahkemede kazanırsam icra tutarının aktarılmasını istiyorum.Bunu uyap üzerinden yapabilirmiyim.Ücreti varmıdır?

 2. bilgisayarımdan udf şeklinde hazırladığım belgenin kopyasını gmail üzerinden bir arkadaşıma yolladığım zaman her iki bilgisayarda da UYAP yüklü olmasına rağmen belge boş gözüküyor. (benim hesabımdan dosyayı açtığımda da boş gzüküyor) neden olduğuna dair bir tahmininiz var mıdır?

 3. Mehmet Bey merhaba, hakkımda açılan davaya ilişkin asliye cezaya savunma dilekçesi hazırladım. Bunu e-devlet üzerinden girdiğim UYAP Vatandaş portalındaki evrak yükleme bölümünden Udf formatıyla yükleyebilir miyim? Yoksa e-imza şart mı?

 4. merhaba
  vatandas olarak ben uyap tan dosyama evrak yukleyebilirmiyim yoksa adliyeden dilekcemi vermem gerek.?

  bu islemleri cep telefonuyla yapabilirmiyim?

  yada dilekcemi ilgili mahkemeye faks mail posta ve kargo yoluyla gondersem isleme alirlarmi?

  avukatimin olup olmadigini soracaksaniz eger. var ama olmayan bir avukatim var. dava actigim kisinin benim avukatim olmasina ragmen 4 ay avukatligini yapti uyarincada kendisini benim isimi benden daha iyi biliyorsun dedi ama simdi benim dediklerim cikinca. artik benim telefonlarimada bakmiyor. kendisiyle bu dava icin sahsim olarak en fazla 3 kere aramisim.

 5. Mehmet Bey merhaba, yurtdışında yaşıyorum hakkımda başlatılan ilamsız icra takibine itiraz için UYAP üzerinden evrak yüklemeye çalışıyorum ama e-imza olmadığı için olmuyor. Yurtdışında olduğum için e-imza’yı da nasıl yaparım bilmiyorum. Sizce yapabileceğim en iyi seçenek nedir?

  1. İştırak nafakası avukatım in hesabına yatıyordu. Avukatı aclettım. İcra farklı sehır de nafaka in kendi hesabıma gecmesı içn craya dılekcemı yazmam gerek. Teşekkur ederim.

 6. Mehmet bey merhaba
  sorulara verdiğiniz cevaplara istinaden benim de size sormak istediğim bir konu var yanıtlarsanız sevinirim.
  ”Adıma açılmış manevi tazminat davasından ötürü bana gelen icra tebligatında yazan miktarı icra dairesinin Iban numarasına dosya numarası belirterek yatırdım. Vatandaş uyaptan yaptığım kontrolde avukata ödemenin yapıldığını (tüm harç ve masraflar dahil) gördüm. Ayrıca dosya hesabı raporunu incelediğimde borçluya (yani bana ) iade edilecek tutar bölümünde bir meblağ olduğunu gördüm. Bu meblağ bana otomatik olarak iade edilir mi? Yoksa benim bir müracaatta mı bulunmam gerekli? İcra dairesi ikamet ettiğim şehirde değil. Ne yapmalı nasıl bir yol izlemeliyim? Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim”

 7. Merhaba kolay gelsin Android telefonumdan portala evrak yükleyemiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

 8. Merhaba Mehmet bey, benim tanık olarak ifade vermem gereken bir dava var. Dava Bodrum iş mahkemesinde görülüyor ama ben Adıyaman iş mahkemesinde ifade vereceğim Adıyaman’da ikamet ettiğim için. Lâkin işim gereği ifade vereceğim tarihte Adıyaman’da olamayacağım. Sadece tanık olarak – taraf olmadanv- ifade vereceğim için ben ifademi başka bir adliyede verebilir miyim? Ya da başka adliyede ifade verebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler

 9. Merhaba..mehemet bey hakkımda açılan iş davasına karşı dava açdım,mahkemede hakim arabuluculuga basvurmadıgım için,açmış oldugum karşı davayı tefrik etti…arabuluculuga başvurup çıkan sonucu bildirsem tekrar açmış oldugum karşı dava birleştirebilrmiyim….saygılar

  1. Merhabalar kira kontratımi udf ye donusturup yüklüyorum evrak boş olamaz uyari aliyorum sebebi nedir acaba

 10. Mehmet bey merhaba , vatandaş olarak uyapta bulunan icra dosyalarına evrak dilekçe göndermemiz mümkünmüdür müsait olduğunuzda bilgi verebilir misiniz ?
  Selamlar.

   1. Uyap vatandaş portaldan (cbs evrak gönderme) üzerinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ na Udf formatında e-imza ile imzalanmış şikâyet dilekçesi gönderdim. Ardından ( Ek evrak gönderme) kısmında n bazı fotoğrafları şikâyet dilekçemin delili olmaları için Pdf formatında ekledim ve gönder butonuna bastım. Hemen sonra iş emri numarası karşıma çıktı ve bu numarayla işleminizi takip edebilirsiniz yazısı çıktı. Sonrasında Uyap vatandaş portaldan (uyap işlemlerim) kısmından baktığımda sadece Udf formatındaki şikâyet dilekçemi görüyörüm ama Pdf formatındaki delil olan fotoğrafları ne zaman bakarsam bakayım göremiyorum. Bunun nedeni nedir? Lütfen bana bunun nedenini söyleyin!! Ayrıca bir sorun daha var o da ben bu şikâyet dilekçesini nerdeyse uyap vatandaş portaldan 20 gün önce yaptım ama hâlâ savcılık tarafından dava açılmamış! Lütfen bana yardımcı olun!

 11. Uyap üzerinden yolladığım evrakı icra dairesi dosyaya ekleyincemi görürüm teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir