UYAP’a dosya yüklemek (evrak imzalama)

Daha önceki yazıda UYAP a yüklemek istediğimiz Word belgesinin formatını nasıl değiştirileceğini anlatmaya çalışmıştım.

Türünü (dosya uzantısını)  değiştirdiğimiz belgeyi UYAP a nasıl yükleneceğini de bu yazıda iki adımda anlatmaya çalışacağım.

1. Sanal ortamda imzalama

2. Belgeyi yükleme.

Belgeyi UYAP a yüklememeden önce imzalamamız gerekir.İmzalamadan yüklemeye çalışacağınız belge yüklenemeyecektir. Belgeyi imzalamak için öncelikle açın. Daha sonra üst menüdeki Araçlar sekmesinden Dökümanı imzala seçeneğini tıklayın.

Aşağıdaki pencereler ardı ardına açılacaktır. Burada şifreniz de sorulacaktır. Bu bilgileri düzenleyin.

Bu adımlardan sonra evrakı imzalamış bulunuyorsunuz. Bu aşamadan sonra 2. adım evrakı UYAP a yüklemek. Bu yükleme işlemi internette bir çok sistemde karşılaştığımız bir yükleme şekline benziyor.

UYAP ekranından evrak göndermek istediğiniz dosyayı seçin. Açılan dosya bilgilerinden evrak göndermeyi seçin ve buradan göndereceğiniz dilekçe türünü ve açıklamaları girin.

Bu işlemlerden sonra dilekçeniz UYAP’ a yüklenmiş olacak. İşme sonundaki onay penceresinde size bir İş Emri numarası verecektir. Bu numarayı dosyanızdaki surete eklemenizi öneririm.

UYAP sistemi JAVA yazılım dilinde yazılmıştır. Bu sebeple bilgisayarınızda gerekli JAVA güncellemelerini yapmanız gereklidir. Javanın yazılımının hak sahibi  oracle şirketi java yazılımında zaman zaman güncelleştirmeler yapar. Yüklenmesi gerekn güncelleme mevcut ise bilgisayarınızın sag alt kısmında baloncuk şeklinde uyarı alırsınız. bu uyarıları dikkate alın ve hemen güncelleyin aksi halde sorun yaşayabilirsiniz.

Bir aksaklık olursa, mail atarsanız hatanın sebebini bulmada yardımcı olmaya çalışırım.

19 thoughts on “UYAP’a dosya yüklemek (evrak imzalama)

 1. Mehmet Bey iyi günler dilerim. Uyap üzerinden icra dairesine gönderdiğim talebin hatalı bir talep olduğunu farkettim. Şimdi göndermem gereken doğru talebi hazırladım ancak önce ki talebimin işleme alınmamasını istiyorum. Ne yapmam gerekir böyle bir durumda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba kolay gelsin Android telefonumdan portala evrak yükleyemiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

    1. Sürmekte olan tüketici mahkeme ek istekte bulunmak istiyorum.Dava dosyama girip evrak göndermeden isteğimi dilekçe olarak değiştirebilirmiyim(sözleşme feshi dilekçesiydi ama dava süresi içinde icraya verilip borcumu ödedim.Mahkemede kazanırsam icra tutarının aktarılmasını istiyorum.Bunu uyap üzerinden yapabilirmiyim.Ücreti varmıdır?

 2. bilgisayarımdan udf şeklinde hazırladığım belgenin kopyasını gmail üzerinden bir arkadaşıma yolladığım zaman her iki bilgisayarda da UYAP yüklü olmasına rağmen belge boş gözüküyor. (benim hesabımdan dosyayı açtığımda da boş gzüküyor) neden olduğuna dair bir tahmininiz var mıdır?

 3. Mehmet Bey merhaba, hakkımda açılan davaya ilişkin asliye cezaya savunma dilekçesi hazırladım. Bunu e-devlet üzerinden girdiğim UYAP Vatandaş portalındaki evrak yükleme bölümünden Udf formatıyla yükleyebilir miyim? Yoksa e-imza şart mı?

 4. Mehmet Bey merhaba, yurtdışında yaşıyorum hakkımda başlatılan ilamsız icra takibine itiraz için UYAP üzerinden evrak yüklemeye çalışıyorum ama e-imza olmadığı için olmuyor. Yurtdışında olduğum için e-imza’yı da nasıl yaparım bilmiyorum. Sizce yapabileceğim en iyi seçenek nedir?

 5. Merhaba kolay gelsin Android telefonumdan portala evrak yükleyemiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

 6. Merhaba..mehemet bey hakkımda açılan iş davasına karşı dava açdım,mahkemede hakim arabuluculuga basvurmadıgım için,açmış oldugum karşı davayı tefrik etti…arabuluculuga başvurup çıkan sonucu bildirsem tekrar açmış oldugum karşı dava birleştirebilrmiyim….saygılar

 7. Mehmet bey merhaba , vatandaş olarak uyapta bulunan icra dosyalarına evrak dilekçe göndermemiz mümkünmüdür müsait olduğunuzda bilgi verebilir misiniz ?
  Selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir