Yurtdışında davanızdan haberdar olun

edevletYurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için en büyük sorun Türkiye’de resmi işlemlerde, diğer bir deyiş ile devlet ile aralarındaki ilişkilerden haberdar olma zorluğu.

Ülkemizde kaldıkları dönemde yaşadıklarıile ilgili olarak haklarında açılmış bir dava olup olmadığı varsa bunun içeriği hakkında bilgi sahibi olma sorunu. Örnek olarak yurda geliş gidişlerinde tanzim edilmiş trafik cezası olup olmadığı, karıştıkları bir trafik cezası veya adli sorunlar sonucu tarafı oldukları bir davanın olup olmaması. Aleyhlerinde açılmış bir dava olması halinde bir sonraki yıl sıla dönüşü yakalama kararı ile karşılaşan ve bu sebeple huzursuzluk yaşayan ve sırf bu nedenle aile fertleri ile ilişkilerinde sorunlar yaşayanların sayısı oldukça fazla.

E-devlet giriş kapısı kullanımı oldukça yaygın olmasına rağmen yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız hala bu imkandan yeterince haberdar değiller. Bu sebeple bu yazıyı yazma gereği duydum. Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımız PTT şubelerinden temin edecekleri e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden haklarında açılmış olan dava olup olmadığı, trafik cezaları, vergi borçları vb bir çok resmi konudan haberdar olma imkanına sahipler. Bunun için Türkiye’de oldukları dönemde kimlik vb benzeri ile PTT şubesinden veya konsolosluklardan e-devlet şifresi almaları.  Vatandaşlıklan çıkmış olanlarında mavikartları ile bu imkandan yararlanmaları mümkün.

E-devlet kapısı büyük kolaylıklar sağlamakta ise de açılmış bir dava olması halinde davanın geçmişi ve takibi konusunda bir avukat yardımından faydalanmalarının Türkiyeye gidiş gelişlerde kötü sürprizlerle karşılaşmamaları için faydalı olacaktır.